HISTÓRIA
Úspešná kariéra skupiny The Backwards odštartovala v roku 1995 v Košiciach na východe Slovenska. Tak, ako aj iné kapely, sa na začiatku venovali hlavne vlastnej tvorbe. Popri tom, ako vzdanie úcty ich najobľúbenejšej kapele, sa prirodzene dostali k hudbe skupiny The Beatles. Tá sa postupom času stala ich hlavným záujmom, záľubou i vášňou. Nie je to len lacné imitovanie Beatles, ale kompletné naštudovanie od A po Z. The Backwads sa od začiatku snažia o čo najvernejšiu interpretáciu skladieb skupiny The Beatles. K hudbe Beatles pristupujú s rovnakým rešpektom ako umelec interpretujúci diela velikánov klasiky.
Tajomstvom úspechu The Backwards je sústredenie sa na detaily. Každá vokálna linka, harmónia, akordová zmena, perkusie, či orchestrálny part a mnoho ďalších podstatných detailov sú poctivo naskúšané a dokonale naštudované. Úplnosť image skupiny dotvára, rovnako ako u Beatles, ľavoruký basgitarista. Keď sú všetky tieto „ingrediencie“ pokope, vzniká magický zážitok živého vystúpenia skupiny The Beatles.
Jeden z mnohých dôkazov je aj dvojnásobné víťazstvo za najvernejšiu interpretáciu na medzinárodnom New York Beatlefeste v rokoch 1998 a 2003. Jednou z gratulantiek k úspechu bola aj sestra Georga Harrisona, pani Louis Harrison, ktorá podľa jej slov po viac než 30 rokoch opäť počula „sound of The Beatles“.
The Backwards nemajú iba dokonale vypracovaný zvuk, ale dbajú aj na image, súhru a produkciu, ktorá určite presvedčí aj najzarytejšieho a najkritickejšieho fanúšika. Aby dosiahli čo najvernejší zvuk v porovnaní s originálom, používajú rovnakú hudobnú aparatúru a nástroje - Vox, Rickenbacker, Gretsch, Höfner, Ludwig...
V roku 2000 kapela stvárnila členov skupiny The Beatles na divadelných doskách muzikálového divadla Nová scéna v Bratislave v hudobnom komikse s názvom „Beatles: Never nikomu nad štyridsať “. The Backwards počas dvoch sezón odohrali viac než 100 repríz.
V rokoch 2001-2002 skupina účinkovala v hudobnej revue „Brouci, aneb Evangelium podle Beatles“ v pražskom Divadle Spirála. V projekte spolu s nimi účinkovali populárni českí herci – Jan Hrušínský, Jiří Langmajer, Pavel Kříž, Karel Zich a ďalší.
Hosťovanie v 25. jubilejnej - „striebornej“ Manéži Bolka Polívku posunulo kariéru týchto chlapcov smerom k fanúšikom v Českej republike.
V auguste roku 2004 sa kapela predstavila v Clevelande ako predskupina rock`n rollovej legendy Little Richarda. Na základe tohoto úspechu si organizátori, momentálne najväčšieho amerického beatlesáckeho festivalu Abbey Road On The River, vybrali The Backwards ako reklamné tváre celoamerickej TV FOX.
The Backwards odohrali v rokoch 2003 – 20012 v Spojených štátoch amerických koncerty v dvadsiatichtroch štátoch, navštívili mestá ako Los Angeles, San Diego, Las Vegas, Chicago, Miami, New York, Cleveland, Pittsburgh, Detroit, Atlanta, Washington DC, Denver, Raliegh, Key West, Miami a dalšie. Každoročne realizujú tiež úspešné turné po Českej a Slovenskej republike.
V roku 2006 skupina oslávila desiate výročie svojej existencie a vystúpila na známom liverpoolskom festivale, kde odohrala niekoľko vystúpení na legendárnej Mathew street a v Cavern Clube, kde The Beatles začínali a absolvovala tiež živé vystúpenie v rádiu BBC Merseyside. Dvere do Anglicka, krajiny, ktorá dala svetu The Beatles, sú otvorené a kapela odohrala niekoľko úspešných koncertov.
Tak, ako kedysi The Beatles, aj The Backwards prešli v svojej hudobnej tvorbe vývojom od jednoduchých skladieb zo začiatku kariéry k interpretácii hudobných skvostov, ktoré ich liverpoolské vzory nikdy na koncertoch nehrali, dokonca zvládnu i skladby zo sólových projektov jednotlivých členov The Beatles v projekte Beatles Solo Years. Ďaľšou pokorenou métou ich hudobného vývoja je koncertný program, ktorý vzišiel zo spolupráce kapely s filharmonickým telesom – BEATLES SYMPHONIC.
The Backwards, nielen ako interpreti, ale predovšetkým ako hudobníci sa venujú celej tvorbe skupiny Beatles, od obdobia Beatlemánie cez album Sgt. Pepper`s Lonely Hearts Club Band až po posledné platne Let It Be a Abbey Road. Výsledkom precíznosti, s akou kapela prezentuje hudbu Beatles je schopnosť zvládnuť hru na nástroje ako napr. indický sitár, zobcová flauta, ústna harmonika, klavír a iné.
O skupine vznikol v roku 2016 pri príležitosti 20. výročia celovečerný dokumentárny film s názvom The Backwards: Príbeh košických chrobákov.